Támogasd a verdealscarr.com-ot a Patreonon! Támogatom!

MLEM: Asztronyauták - Bolygóközi cicaharc

2075-ben a macskák uralják a Földet, de a telhetetlen cicusoknak semmi sem elég, további bolygók meghódítását tűzik ki a célul. Rakétába pattannak és belevetik magukat az űrbe, ahol tudásuk legjavát nyújtva próbálnak minél messzebbre jutni. Persze, ismerjük a cicákat… Önző módon nem akarnak osztozni a sikeren!

Hirdetés

A hódító macskák expedíciója

Az űrbéli macskaland megkezdéséhez előkészítjük a playmatet, a négy céllapkát és a jutalom macskajátékokat, azaz pontjelzőket. Az űrkatasztrófa jelölőt a playmat első mezőjére helyezzük. Minden játékos kap egy játékostáblát és a hozzátartozó nyolc macskafej alakú űrhajóst, akik különböző képességekkel rendelkeznek. A kezdőjátékos az lesz, aki legutóbb takarította ki a macskaalmot... 😼 Ő megkapja a rakétatáblát, a rakétajelölőt és a hat dobókockát.

A játék során minden fordulóban kozmikus expedícióra indulunk, ami három részből áll. A Kilövési fázisban a kezdőjátékos, azaz expedícióvezető a playmat első, nullás helyére illeszti a rakétát. Majd kiválasztja az egyik saját űrhajósát, akit a rakétatábla első helyére ültet. Ezután körsorrendben mindenki felültet egy-egy szabadon választott űrhajóst a rakétára. A különböző űrhajósok más-más képességekkel felvértezve vágnak bele a bolygóhódító hadműveletbe. A különleges képességek között akad olyan, ami ejtőernyőt biztosít, ez pedig zuhanás esetén lehetővé teszi, hogy kiszálljunk az aktuális bolygón vagy holdon. Van amivel a holdon vagy bolygón megszerezhető pontokat duplázhatjuk meg. Az egyik macskafejjel a többiek dolgát nehezítjük: ha kiszállunk a rakétából, akkor magával viszünk egy kockát, így az aktuális parancsnok eggyel kevesebb kockával dobhat.

Mindig a talpukra esnek

Az Utazási fázisban az expedíció parancsnoka dob a hat dobókockával majd ezeket értékük szerint csoportosítja. Ezután átpillant a kozmikus playmatre és megnézi, hogy az űrhajó mellett milyen kockaérték(ek) szerepel(nek). Ahhoz ugyanis, hogy előre tudjunk haladni, csak az ezzel azonos értékű kockákat használhatjuk. Ha több lehetőség van feltűntetve, akkor a parancsnok választhat, hogy melyik csoportot használja fel. Tehát például csak egyes értékű kockák vagy csak kettes értékű csoport. Annyit fog előre mozdulni a rakéta, amennyi az így kiválasztott kockacsoport összértéke. Három kettes értékű kocka esetén 6 mezőt haladunk előre. A kockák oldalain 1-2-2-3-4 érték és utánégető (láng) szimbólum található. A láng speciális, mindig változik majd az értéke, amit a sávon elhelyezkedő űrhajó állapota határoz meg. Végül a láng kockák kivételével minden, a lépéshez felhasznált kockát félreteszünk, ezeket a fordulóban már nem használhatjuk. A megmaradt kockákkal haladhatunk tovább a galaxis rejtett zugai felé vagy kiszállhatunk a bolygóra, holdra (landolási fázis). Ha olyan szerencsétlen a csillagok állása, hogy a kidobott kockák közül egyik értéke sem egyezik meg a szükségessel, akkor a rakéta lezuhan, az aktuális forduló azonnal véget ér. Semmi pánik, a macskák mindig a talpukra esnek, szépen visszapakoljuk őket a táblánkra. Viszont a balszerencsének nyoma marad, a katasztrófasávon egyet előre kell lépni.

,,... a macska tudja csak a nagy titkokat..."

Ha sikerült előre haladnunk a kozmikus úton, akkor következik a landolási fázis, amiben a parancsnoké az elsőbbség, ő dönt, hogy kiszáll-e az aktuális helyen, azaz holdon vagy bolygón és ezzel biztos győzelmi pontokhoz jut vagy kockáztat és folytatja az expedíciót. Körsorrendben a többi Asztronyauta is döntést hoz. A holdakon korlátozottak a férőhelyek, kevesebb pontot kapunk értük, viszont azok biztosak. A bolygókon bármennyien lehetünk, több jutalmat zsebelhetünk be, viszont itt majd a létszámfölény dönt a pontok elosztásánál. Minél messzebbre merészkedünk, minél nagyobb kockázatot vállalunk be, annál több pont lehet a jutalmunk, de azért maradjunk a realitások talaján: a hat kocka vajmi kevés eséllyel fog minket elröpíteni az áhított, legtávolabbi mezőkre. Ha a parancsnok elhagyta a rakétát, akkor a következő játékos válik a forduló vezetőjévé. Ő a megmaradt dobókockákkal folytathatja az űrutazást, a már fent ismertetett módon. A fordulónak akkor lesz vége, ha mindenki kiszállt a rakétából vagy az szerencsétlenül lezuhant. Ezután az előző forduló kezdőparancsnokától balra ülő macskapitány vezetésével indítunk újabb kozmosz hódító expedíciót. A céllapkák megszerzéséhez gyorsnak kell lennünk, ugyanis csak az elsőként teljesítő kapja meg az értük járó 5 pontot. Ehhez ki kell szállnunk négy különböző bolygón, el kell juttatnunk három űrhajóst egy bolygóra, négy Asztronyautát négy holdra vagy kettőt a mélyűrbe, azaz a legmesszebbi két mezőre.

A galaxis meghódítására tett kísérlet akkor ér véget, ha tizenegyedik alkalommal zuhan le a rakéta, azaz a katasztrófasáv utolsó mezőjére lépünk vagy ha valamelyik játékos utolsó, nyolcadik Asztronyautája is lehelyezésre került. A pontszámítás során összesítjük a bolygókért, holdakért és céllapkákért kapott jutalmakat, majd kihirdetjük a MLEM: Asztronyauták győztes cicusát.

Kozmikus cicus

Ha már kiismertétek az alapjátékot, három különböző haladó verziót próbálhattok ki, amiket akár kombinálhattok is. Az UFÓban érkezik egy UFÓ jelölő a playmat utolsó mezőjére. Minden expedíció elején felfedünk egy expedíciólapkát, ami több eseményt indít el. Előszöris mozgatja az UFÓt lefelé, aztán meghatározza, hogy a fordulóban hány kockával dobhatunk és biztosít egy különleges kockaképességet a parancsnoknak az adott fordulóra. Így akár még újra is dobhat velük vagy átviheti a felhasználtakat is a következő fordulóra. Ha találkozunk az UFÓval akkor a kapitány 1-5 érték közötti bónusz pontot kap. Az Űrkutatások variációban az előkészületek során véletlenszerűen húzunk öt űrkutatáslapkát, amit a rajtuk látható mezőkre rakunk a playmaten. Ha elérjük ezeket a mezőket, akkor a hatásuk azonnal aktiválódik. Ezekért kaphat a parancsnok bónusz pontot, visszaszerezhet egyet a félretett kockák közül vagy azonnal előreröpülhet a rakéta négy mezőt. Az űrkutatáslapka használat után kikerül a játékból, majd újat húzunk, így mindig öt lesz a utazási sávon. A Titkos küldetésekkel minden játékos három cél teljesítését tűzi ki maga elé, azaz a lapkákon meghatározott bolygón vagy holdon kell kiszállnia. Minél több küldetést teljesít, annál több győzelmi ponthoz jut.

Nem árul zsákbamacskát

Reiner Knizia neve sokaknak ismerősen csenghet, a BGG szerint több mint 700 (!) társasjáték szerzője. Ezek között vannak egyszerűbb, családi játékok, de a haladóbb gamerek is tudnak csemegézni belőlük. A MLEM: Asztronyauták marad a családi vonalon, mégis részletességeivel, apróbb szabályaival és a haladó játékváltozataival tud fejtörést okozni. A doboz és a tartalma is lenyűgöző, itt-ott aranylik, szépen kidolgozottak a részletek, mókásak a cicusok, csodás a brutál hosszú playmat. 

A társasjátékos közösséget szerintem kétfajta típusra lehet bontani. Az egyik szerint sosem elég, ha macskás témáról van szó, míg a másik egy szemforgatással jelzi, hogy „Nah, már megint egy cicás játék…”. Ebben a játékban akár ülhetnének zebrák vagy gorillák is a rakétában, ugyanolyan lenne, de macskákkal gondolom jobban eladható. Szerintem már cica-túltengés van a piacon, de azért néha-néha elém is kerül egy-egy macskás játék, főleg ha érdekes a szerző vagy látok benne valami extrát. A MLEM: Asztronyautákban láttam és nem is csalódtam: gyönyörű, minőségi darab és ugyan szerencsejáték, de a navigálás a kezünkben marad. A kockákat a szerencse forgatja, a mi feladatunk leginkább a különleges képességekkel megáldott űrhajósok menedzselése lesz és a döntés a meghozása, hogy mikor éri meg kockáztatni és mikor érdemes kiszállni a rakétából. Azzal, hogy egy közös rakétába szállunk be és mindenki érdeke az előrehaladás, kicsit csapatjáték érzete van, de ez ne tévesszen meg senkit, miután elindul a rakéta megkezdődik a helyezkedés a jobb helyekért. A haladó verziók sokat dobnak a játékélményen és változatos játszmákat, izgalmakat biztosítanak. A MLEM: Asztronyautákat szeretni fogják a szerencsejátékosok, a macskaimádók, a Knizia fanok és azok is, akik szép, minőségi, gondolkodósabb családi játékot keresnek.

A(z) MLEM: Asztronyauták társasjátékot a Gémklub biztosította számunkra!

Keresd fel a boltot és tekintsd meg a játék adatlapját!


MEGNÉZEM A JÁTÉKOT
írta -- Dzsuzsi

Támogasd Te is a verdealscarr.com-ot!

Járulj hozzá Te is, hogy legyen YouTube, podcast tartalom és hogy még több társasjátékot bemutathassunk! Minden támogatónk közösségi pontokat kap és a legnagyobb támogatóinknak egy nagy dobozos társasjátékot adunk ajándékba!

30Márc

5 torony - Licitálj, építs, győzz!

Ismertető | 2025. márc 30.

Az 5 toronyban a nevéhez hűen 5 tornyot építünk, amihez a szinteket licitálással tudjuk megszerezni. És hogy mivel licitálunk? Semmivel! Na jó, ez nem teljesen igaz, nem törhetünk féktelenül a csillagos égig.

13Márc

Rallyman GT – Sebességmámor…

Ismertető | 2025. márc 13.

Padlógáz! Válaszd meg a helyes sebességet, vágj be az ellenfeleid elé, és szerezd meg a győzelmet ebben a taktikus versenyjátékban!


Vélemények - MLEM: Asztronyauták - Bolygóközi cicaharcFórum > Cikkek: Cikk hozzászólások

Patronbabinszkijano

Na, ez jó hír. Kipróbálom valamikor akkor. Köszönöm!

Válasz clodo (márc 14. 22:31) üzenetére

Patronclodo

Igen, van jópár tematika, ami már némileg sok, de a Mlem egyébként egy meglepően jó játék szerintem. Én is húztam a számat rá elsőre, de megkockáztatom, hogy a legjobb ezzel a témával.

Válasz babinszkijano (márc 14. 15:26) üzenetére

Patronbabinszkijano

Én tényleg örülök minden új megjelenésnek, főleg ha magyar, de a macskás témából őrület hány bőrt le tudnak húzni és gyanúsan fognak is még. Felkészül: Cathullu, Catonan a barbár, Miaulight Imperium, Kittycher, Cica Wars etc. :D


Új hozzászólás

0 / 2000

Elküldés

Népszerű

Friss

Címkék

Kapcsolódó játékok

  • MLEM: Asztronyauták